Myślisz o budowie zbiornika retencyjnego? Warto wiedzieć, co mówią o tym przepisy polskiego prawa. Każda inwestycja powinna być z nim zgodna. W ostatnich latach nowelizowane są przepisy związane ze zbiornikami retencyjnymi, które idealnie wpisują się postawę ekologiczną i dbanie o zasoby środowiska naturalnego. Dowiedz się, czy budowa tego typu obiektu wymaga pozwolenia.

Do czego służy zbiornik retencyjny?

Budowa zbiorników retencyjnych jest w Polsce coraz popularniejsza. Wiąże się to ze wzrostem świadomości społecznej w zakresie dbania o środowisko naturalne i odpowiedzialnego zarządzania wodą. Podstawowym zadaniem tego typu obiektów jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru. Dzięki temu można wykorzystywać ją w okresach, gdy opadów atmosferycznych jest mniej.

Podstawowy podział zbiorników retencyjnych obejmuje takie jak:

  • przeciwpowodziowe;
  • energetyczne;
  • żeglugowe;
  • komunalne;
  • wyrównawcze;
  • okresowe (suche);
  • rolnicze;
  • przemysłowe;
  • przeciwrumowiskowe;
  • zbiorniki na deszczówkę.

W dalszej części artykułu skupimy się przede wszystkim na tych ostatnich. Sprawdzimy, co mówią o nich przepisy i czy budowa zbiornika na deszczówkę możliwa jest bez pozwolenia na budowę.

Zbiornik retencyjny – przepisy Prawa budowlanego

Pierwszym aktem prawnym, który warto wziąć pod uwagę, jest ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. Fragment tego dokumentu odnosi się pośrednio do zbiornika retencyjnego. Przepisy wskazują na to, że wybrane inwestycje i roboty budowlane zwolnione są z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Szczegóły zawarto w art. 29-31, w których wymieniono katalog tych robót. Należą do nich m.in.: bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3.

Zgodnie z wykładnią urzędową, orzecznictwem sądowym, stanowiskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska i interpretacją art. 29 Prawa budowlanego nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę na przydomowe zbiorniki retencjonujące i zbierające wody opadowe z terenu posesji, jeżeli ich pojemność nie przekracza 10 m3. Jednocześnie tego typu zbiorniki podziemne muszą być szczelne, aby zapobiec przedostawaniu się zgromadzonej w niej wody do gleby i wód gruntowych.

Zbiornik retencyjny: pozwolenie czy zgłoszenie?

Z doświadczenia wiemy, że każdy przypadek powinien być indywidualnie skonsultowany z organem wydającym pozwolenia na budowę. Pozwolenie czy zgłoszenie zbiornika retencyjnego będzie wystarczające?

Jeżeli pojemność obiektu nie przekracza 10 m3 i jest on szczelny, to wystarczające powinno być zgłoszenie. Dokonuje się go we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej. Zgłoszenie zbiornika na deszczówkę powinno zawierać podstawowe informacje, w tym: dane osoby zgłaszającej, miejsce lokalizacji zbiornika, parametry techniczne zbiornika oraz sposób wykonania obiektu, oraz jego cel.

W sytuacji, gdy pojemność przekracza 10 m3 niezbędne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę. Jeżeli zbiornik budowany jest równolegle z domem lub innym budynkiem, to warto uwzględnić go w projekcie i wówczas wystarczające będzie jedno zezwolenie. W przypadku dobudowywania zbiornika niezbędne jest uzyskanie odrębnego pozwolenia na zbiornik na deszczówkę. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować z urzędnikiem.

Ustawa Prawo wodne za zbiorniki retencyjne

Drugim ważnym aktem prawnym w kontekście obiektów retencyjnych jest ustawa Prawo wodne z jej zakresem obowiązującym od początku 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami wody deszczowe i roztopowe nie są już traktowane jako ścieki. Do 2018 roku zbiorniki na deszczówkę podlegały takim samym przepisom, jak zbiorniki bezodpływowe. Teraz nieco się to zmieniło. W ustawie nie uwzględniono przepisów bezpośrednio obejmujących obiekty retencjonujące. Wskazano przede wszystkim klasyfikację urządzeń wodnych.

Obecnie obowiązujący podział wskazuje na to, że szczelne podziemne zbiorniki retencyjne nie są urządzeniami wodnymi. Wszystko dlatego, że nie wpływają one na zmianę stanu wód gruntowych, czyli nie biorą udziału w kształtowaniu zasobów wodnych. Oznacza to, że budowa zbiornika na deszczówkę nie wymaga ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne. To spore uproszczenie dla inwestora.

Jednocześnie pozwolenie wodnoprawne będzie wymagane wtedy, gdy zbiornik nie jest szczelny i możliwe jest przenikanie wody do gruntu. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy wykonuje się staw jako zbiornik retencyjny otwarty. Wówczas budowa nie może ruszyć bez uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Przepisy zmieniają się na plus

W ostatnich latach obserwuje się spore zmiany w przepisach związanych z gospodarowaniem zasobami wodnymi. Sytuacja ta poniekąd wymuszona jest przez odgórne przepisy Unii Europejskiej. Do tego coraz więcej osób decyduje się na inwestycje związane z ograniczeniem wykorzystywania zasobów naturalnych, co wpływa na poprawę stanu środowiska. Te wszystkie zmiany wymusiły na ustawodawcy weryfikacje obowiązujących przepisów i dostosowanie ich do obecnej sytuacji.
W efekcie obserwujemy modyfikację przepisów polskiego prawa, która upraszcza budowę zbiorników retencyjnych oraz realizację innych inwestycji związanych ze świadomym gospodarowaniem zasobami naturalnymi. Dotyczy to m.in. odnawialnych źródeł energii. Wciąż jednak wiele przepisów nie jest jednoznacznych. To sprawia, że są różnie interpretowane. Wydaje się, że w najbliższych latach polskiego ustawodawcę czeka jeszcze wiele pracy, aby ujednolicić znaczenie aktów prawnych związanych z retencjonowaniem wody. Już teraz jednak małe zbiorniki na deszczówkę do 10 m3 można budować w ramach uproszczonej procedury na zgłoszenie.

Skorzystaj z naszych usług

Chcesz wybudować zbiornik retencyjny? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. Jako Biocent od lat specjalizujemy się w budownictwie inżynieryjnym. Oferujemy m.in. wysokiej jakości zbiorniki retencyjne. Wśród nich znajdują się m.in. zbiorniki: monolityczne, modułowe, łupinowe, tworzywowe czy też monolityczne na substancje niebezpieczne. Gwarantujemy ich wysoką jakość i profesjonalną realizację robót budowlanych. Poprowadzimy Cię przez cały proces. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Masz pytania? Napisz do nas.
Chętnie odpowiemy.

Z chęcią przyjmiemy Twoją wiadomość za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego lub pocztą e-mail. Skontaktuj się z obsługą klienta Biocent, a odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

Sprawdź nasz FAQ

Poszukaj odpowiedzi w Naszej sekcji FAQ.

SKONTAKTUJ SIĘ