Jak działają separatory tłuszczu?
Obowiązkiem przedsiębiorców oraz organów samorządu lokalnego jest dbanie o to, aby ścieki trafiające do kanalizacji były wolne od różnego rodzaju szkodliwych zanieczyszczeń. Dotyczy to m.in. tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Aby je skutecznie wyłapywać, stosuje się separatory tłuszczu. To urządzenia, które wymagane są wszędzie tam, gdzie zawartość tłuszczu w ściekach bytowych przekracza dopuszczone normy. Dowiedz się, czym co to jest separator tłuszczu i jak on działa.
Co to jest separator tłuszczu?
Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest separator tłuszczu. To urządzenie przepływowe, którego zadaniem jest wyłapywanie drobinek tłuszczu ze ścieków, zanim te trafią do kanalizacji. Stosowanie separatorów tłuszczu warunkowane jest przepisami polskiego prawa. Ze względu na realne zagrożenie dla skażenia wód, należy stosować je wszędzie tam, gdzie występuje potencjał zwiększonej zawartości tłuszczów zwierzęcych i roślinnych w ściekach bytowych. Separatory tłuszczu powinny spełniać najwyższe standardy rynkowe. Właśnie dlatego ważna jest ich produkcja z dbałością o najdrobniejsze detale oraz zgodnie z rygorystycznymi normami. W Biocent przykładamy szczególną uwagę do tego, aby każde urządzenie naszej produkcji spełniały najwyższe standardy rynkowe. Nasze separatory spełniają normy PN-EN 1825:2007.
Jak działa separator tłuszczu?
Sprawdźmy, jak działa separator tłuszczu. Cały proces opiera się na zjawisku grawitacji. Substancje tłuszczowe są lżejsze od wody. Dzięki temu gromadzą się na powierzchni ścieków. Zadaniem separatora jest zebranie tłuszczu z powierzchni, zanim ścieki trafią do kanalizacji. Do tego separator zbudowany jest w ten sposób, aby na jego dnie osadzały się różnego rodzaje substancje stałe, które są cięższe od wody. W ten sposób neutralizuje się wiele zagrożeń jednocześnie. Zawór ssący odpowiada za zbieranie osadów dennych oraz tłuszczów. Te następnie trafiają do specjalnego zbiornika, gdzie podlegają dalszej utylizacji zgodnie z przepisami.
Gdzie stosuje się separatory tłuszczu?
Separator tłuszczu to urządzenie, które montowane jest w pobliżu powstawania zanieczyszczeń. Wszystko po to, aby neutralizować zagrożenie u samego źródła i zredukować ryzyko przedostawania się tłuszczu do kanalizacji. Separator oleju to urządzenie, które montowane jest w przedsiębiorstwach działających w takich branżach jak m.in.: hotelarstwo, gastronomia, produkcja spożywcza, zbiorowe żywienie itd. Obecnie jest obowiązkowym wyposażeniem systemów odprowadzania ścieków a takich firmach, jak: restauracje, bary, stołówki, ubojnie, rzeźnie, masarnie, zakłady produkcji chipsów i frytek, inne zakłady przetwórcze, prażalnie orzeszków ziemnych itd. Parametry techniczne urządzenia oraz jego wydajność powinny być dopasowane bezpośrednio do aplikacji, w tym m.in. do skali działalności danego przedsiębiorstwa.
Dlaczego stosowanie tych urządzeń jest ważne dla środowiska?
Stosowanie separatorów tłuszczu jest ważne z kilku kluczowych powodów. Przede wszystkim to urządzenia, których zadaniem jest ochrona systemów kanalizacyjnych. Separatory w kanalizacji zapobiegają gromadzeniu się w niej tłuszczów. Te z czasem mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń infrastruktury, co wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Ponadto ma to negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zbyt duże stężenie tłuszczów w odprowadzanych ściekach zwiększa ryzyko zatykania rurociągów kanalizacyjnych, korozji poszczególnych elementów systemu, a także generowania nieprzyjemnego zapachu, co negatywnie wpływa na codzienny komfort życia.
Obowiązek montażu i serwisowania separatora tłuszczu spoczywa na właścicielu podmiotu, który generuje nadmierne ilości tłuszczów i dostarcza je do ścieków. Wynika to z Prawa budowlanego. Niezastosowanie się do niego skutkuje poważnymi karami finansowymi, a także ryzykiem skażenia środowiska. Nie można nie docenić korzystnego wpływu separatora ścieków na ekologię. Ponadto tłuszcze to substancje łatwopalne. Ich nagromadzenie się w jednym miejscu może zwiększyć ryzyko pożaru. Zagrożenie tego typu występuje przede wszystkim w zakładach produkcyjnych i obiektach zbiorowego żywienia.
W jaki sposób dbać o separator tłuszczu?
Aby utrzymać sprawność separatora tłuszczu, należy o niego odpowiednio dbać. Urządzenie to każdego dnia narażone jest na kontakt z zanieczyszczeniami, które mogą prowadzić m.in. do jego zatkania, co skutkuje wyraźnym spadkiem wydajności. Kluczowe jest regularne czyszczenie separatora tłuszczu. Przyjmuje się, że należy to robić raz na dwa tygodnie, jednak czasem częstotliwość może być większa. Za czyszczenie separatora powinien odpowiadać specjalista, który posiada niezbędne uprawnienia oraz profesjonalny sprzęt. Prace te należy przeprowadzić dokładnie i ostrożnie, aby utrzymać wysoką sprawność separatora oraz ograniczyć ryzyko przedostania się tłuszczów do kanalizacji.
Wysokiej jakości urządzenia od Biocent
Od wielu lat specjalizujemy się w produkcji i dystrybucji wysokiej jakości separatorów tłuszczu i innych urządzeń stosowanych w budownictwie inżynieryjnym. Posiadamy szeroki wybór produktów. Ich parametry zawsze dostosowujemy do realnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Pod uwagę bierzemy m.in. skalę działalności oraz ilość generowanych zanieczyszczeń, w tym tłuszczów trafiających do wód ściekowych. Tylko w ten sposób możemy zapewnić optymalną efektywność proponowanych przez nas rozwiązań technologicznych oraz pomóc Ci w dbaniu o środowisko naturalne. Proponujemy separatory tłuszczu wykonywane z:
- żelbetu;
- PEHD;
- stali nierdzewnej;
- poliestru wzmocnionego
- włóknem szklanym – GRP;
- innych materiałów na indywidualne zamówienie klienta.
Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu z naszym przedstawicielem. Ten przedstawi Ci parametry techniczne wybranych separatorów tłuszczu oraz ich dodatkowe funkcje. Przeprowadzimy Cię przez cały proces doboru urządzenia.
Masz pytania? Napisz do nas.
Chętnie odpowiemy.
Z chęcią przyjmiemy Twoją wiadomość za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego lub pocztą e-mail. Skontaktuj się z obsługą klienta Biocent, a odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.
Sprawdź nasz FAQ
Poszukaj odpowiedzi w Naszej sekcji FAQ.