Separatory tłuszczu​

Separator tłuszczu BST-C

Separatory tłuszczu​

Separator tłuszczu zintegrowany z osadnikiem BST-OC

Separatory tłuszczu​

Separator tłuszczu i skrobi zintegrowany z osadnikiem BSTS-OC

Separatory tłuszczu​

Separator tłuszczu BST-C

Separatory tłuszczu

Separatory tłuszczu​

Separator tłuszczu i skrobi zintegrowany z osadnikiem BIOLIP-S-OC

Separator tłuszczu

Tłuszcze są substancjami, które w wysokim stopniu zanieczyszczają kanalizację. Konieczne jest więc ich przechwycenie, zanim dostaną się do sieci kanalizacyjnej. Tłuszcze i skrobia znajdują się przede wszystkim w ściekach pochodzących z restauracji, kuchni zbiorowego żywienia oraz w ściekach pochodzących z obiektów przemysłu rolno-spożywczego. Firma Biocent stworzyła pełną gamę urządzeń, umożliwiających oczyszczanie ścieków z tłuszczów i skrobi.

Zasada działania

Tłuszcze są substancjami nierozpuszczalnymi w wodzie, które po przedostaniu się do kanalizacji powodują tworzenie się nieprzyjemnych zapachów, zmniejszenie przekroju przewodów i zatykanie rur oraz korozję urządzeń. Zjawiska te są przyczyną istotnych problemów podczas eksploatacji systemów kanalizacyjnych. Dlatego też istnieje potrzeba stosowania separatorów tłuszczu w miejscu ich występowania, które powodują zatrzymanie ich przed wlotem do kanalizacji sanitarnej. Separatory tłuszczów należy instalować jak najbliżej źródła powstawania zanieczyszczeń. Jednak należy unikać umieszczania ich w pomieszczeniach zamkniętych, magazynach oraz w pobliżu często uczęszczanych chodników, ze względu na nieprzyjemny zapach. Ponadto separatory powinny zlokalizowane być w miejscu dogodnym do dalszej eksploatacji. Separatory znajdują zastosowanie w kanalizacji odprowadzającej ścieki ze stołówek, jadłodajni, kuchni, restauracji, barów szybkiej obsługi, masarni, rzeźni, ubojni, wytwórni frytek i chipsów, prażalni orzeszków ziemnych. Separatory tłuszczów zintegrowane z osadnikami swoją zasadę działania opierają na zjawisku grawitacyjnej flotacji i sedymentacji zanieczyszczeń w ściekach. Cząstki tłuszczu, ze względu na swój ciężar właściwy mniejszy od wody gromadzą się na jej powierzchni w formie kożucha i zostają tam zmagazynowane do czasu odpompowania. Inne stałe zanieczyszczenia organiczne cięższe od wody sedymentują i gromadzą się na dnie urządzenia. Specjalna budowa wlotu i wylotu ze zbiornika wymusza odpowiedni przepływ ścieków oraz nie pozwala na wydostawanie się z niego zanieczyszczeń. Materiały Nasze separatory tłuszczu wykonujemy z:
  • poliestru wzmocnionego włóknem szklanym – GRP
  • stali nierdzewnej
  • PEHD
  • żelbetu
  • lub innych materiałów wedle życzenia klienta.
Dobór Rozmiar separatora tłuszczu jest określany przy współczynniku detergentu 1,3. Określenie „kuchnia zbiorowego żywienia” oznacza przede wszystkim obiekty samoobsługowe, stołówki szkolne lub zakładowe. Dla restauracji przyjmuje się 2 możliwości: 1 lub 2 zmiany dziennie. Uwaga, dla hotelu, liczbę posiłków należy przemnożyć przez współczynnik 1,15. Przykład: 70 posiłków wydawanych w restauracji daje 70 x 1,15 = 80 posiłków wydawanych w hotelu.
KUCHNIA ZBIOROWEGO ŻYWIENI RESTAURACJA PRZEPŁYW L/S
1 ZMIANA DZIENNIE 2 ZMIANY DZIENNIE
≤ 220 ≤ 50 ≤ 110 1
≤ 450 ≤ 110 ≤ 220 2
≤ 660 ≤ 160 ≤ 320 3
≤ 900 ≤ 210 ≤ 420 4
≤ 1400 ≤ 320 ≤ 620 6
≤ 1800 ≤ 460 ≤ 840 8
≤ 2200 ≤ 520 ≤ 1040 10
≤ 3400 ≤ 800 ≤ 1600 15

Separator skrobi

Wybór separatora skrobi zależny jest od liczby posiłków wydawanych dziennie lub od liczby ziemniaków obieranych dziennie przez automat.
ILOŚĆ POSIŁKÓW DZIENNIE MASA ZIEMNIAKÓW DZIENNIE PRZEPŁYW L/S
≤ 380 80 kg 1
≤ 1200 200 kg 2
≤ 2400 500 kg 3
≤ 4600 1000 kg 4

Separatory tłuszczu – betonowe

Obsługa Częstotliwość opróżniania urządzenia zależy od stopnia intensywności napływających ścieków. Komora zbiornika powinna być regularnie opróżniana, co najmniej 2 razy do roku lub w razie sygnalizacji alarmu. Po każdorazowym opróżnieniu niezbędne jest uzupełnienie wodą separatora. Wykonanie indywidualne Możliwe do wykonania są również separatory według indywidualnego projektu min: – Inne średnice rur dolotowych i wylotowych, zmienione wymiary zbiorników lub wlot pod kątem – Separatory zintegrowane z komorą pomp – Separatory w zbiornikach prostopadłościennych Uwagi W przypadku korpusów separatorów składających się więcej niż z jednego elementu wymagane jest łączenie elementów za pomocą sznura bentonitowego/zaprawy żywicznej lub uszczelki elastomerowej. Objętość separatora należy dobrać w ten sposób, aby temperatura ścieków wypływających z separatora nie przekraczała 40°C. Nadmierna temperatura może spowodować uszkodzenie urządzeń za separatorem tj. pompy, pływaki (elementy pomp mają wytrzymałość temperaturową do 40°C). W przypadku wysokiej temperatury ścieku zalecany jest dobór separatora o podwójnej objętości.

Separatory tłuszczu – GRP

Obsługa Częstotliwość opróżniania urządzenia zależy od stopnia intensywności napływających ścieków. Komora zbiornika powinna być regularnie opróżniana, co najmniej 2 razy do roku lub w razie sygnalizacji alarmu. Po każdorazowym opróżnieniu niezbędne jest uzupełnienie wodą separatora. Wykonanie indywidualne Maksymalna temperatura ścieku wpływającego do separatora z GRP wynosi 90°C. Objętość separatora należy dobrać w ten sposób aby temperatura ścieków wypływających z separatora nie przekraczała 40°C. Nadmierna temperatura może spowodować uszkodzenie urządzeń za separatorem tj. pompy, pływaki (elementy pomp mają wytrzymałość temperaturową do 40°C). W przypadku wysokiej temperatury ścieku zalecany jest dobór separatora o podwójnej objętości.

Separatory tłuszczu – stal nierdzewna

Obsługa Częstotliwość opróżniania urządzenia zależy od stopnia intensywności napływających ścieków. Komora zbiornika powinna być regularnie opróżniana, co najmniej razy do roku lub w razie sygnalizacji alarmu. Po każdorazowym opróżnieniu niezbędne jest uzupełnienie wodą separatora. Uwagi Objętość separatora należy dobrać w ten sposób, aby temperatura ścieków wypływających z separatora nie przekraczała 40°C. Nadmierna temperatura może spowodować uszkodzenie urządzeń za separatorem tj. pompy, pływaki (elementy pomp mają wytrzymałość temperaturową do 40°C). W przypadku wysokiej temperatury ścieku zalecany jest dobór separatora o podwójnej objętości. Wykonanie indywidualne Możliwe do wykonania są również separatory według indywidualnego projektu m.in.: – inne średnice rur dolotowych i wylotowych, zmienione wymiary zbiorników lub wlot pod kątem – separatory zintegrowane z komorą pomp – wykonanie w stali gatunku AISI 316 Alarm do separatorów Urządzenia stosowane są w separatorach oleju, substancji ropopochodnych i osadu. Umożliwiają odczyt stanu lokalnie na pulpicie sterowniczym albo zdalnie, za pomocą wiadomości SMS. Dostępne sondy z oznaczeniem ATEX.

Biocent dla Ciebie

Jeżeli chcesz poznać lepiej Biocent zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.

Nowości branżowe

Wybierz kontakt do jednego z naszych działów

+48 573 403 125
biuro@biocent.pl
Motycz 325 E
21-030 Motycz
woj. Mazowieckie, woj. Podlaskie, woj. Warmińsko-mazurskie:
Olgierd Wilk
+48 453 064 838
olgierd.wilk@biocent.pl
Grzegorz Marek
+48 797-478-504
oferty@biocent.pl
Estera Ziółkowska
+48 789-191-799
oferty@biocent.pl
woj. Łódzkie, woj. Dolnośląskie, woj. Opolskie:
Paweł Gosławski
+48 786-454 -242
pawel.goslawski@biocent.pl
Anna Reszka
+48 504-801-289
oferty@biocent.pl
woj. Lubelskie, woj. Podkarpackie, woj. Świętokrzyskie:
Gracjan Widomski
+48 453-064-843
gracjan.widomski@biocent.pl
Karolina Sosnowska
+48 690-409-493
oferty@biocent.pl
woj. Małopolskie, woj. Śląskie:
Adrianna Kucharska
+48 453-064-841
oferty@biocent.pl
woj. Lubuskie, woj. Wielkopolskie:
Michał Kozłowski
+48 453-064-835
michal.kozlowski@biocent.pl
Andżelika Ostrowska
+48 518-829-335
oferty@biocent.pl
woj. Kujawsko-pomorskie, woj. Pomorskie, woj. Zachodnio-pomorskie:
Krzysztof Poteracki
+48 453-064-836
krzysztof.poteracki@biocent.pl
Róża Kuzioła
+48 780-095-844
oferty@biocent.pl

Masz pytania? Napisz do nas.
Chętnie odpowiemy.

Z chęcią przyjmiemy Twoją wiadomość za pośrednictwem naszego formularza kontaktowego lub pocztą e-mail. Skontaktuj się z obsługą klienta Biocent, a odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.

Sprawdź nasz FAQ

Poszukaj odpowiedzi w Naszej sekcji FAQ.

SKONTAKTUJ SIĘ